O nas

Polish-American Golf Association (PAGA) zostało założone w roku 1997 przez niewielką grupę golfowych zapaleńców polskiego pochodzenia ze stanow Nowy Jork, Pensylwania i New Jersey. W początkowych latach działalność skupiała się na organizowaniu wspólnych spotkań, małych turniejów i rozpropagowywaniem tej działalności w poszukiwaniu nowych członków w różnych częściach USA. W roku 2000 organizacja urosła do takich rozmiarów, że założyciele zadecydowali oficjalnie ją zarejestrować jako “not for profit” i rozszerzyć swoją działalność również w dziedzinie pomocy charytatywnej szczególnie skupiając się na pomocy polskim dzieciom.

W swoim dorobku organizacja ma już spore osiągnięcia jeśli chodzi o propagowanie Polonijnego golfa w Ameryce. PAGA zrzesza Polonijnych graczy z prawie wszystkich stanów wschodniego wybrzeża, nie zapominając również o graczach z Kanady. Współpracuje również bardzo ściśle z Polonijnymi klubami Podhale Golf Club i Polish American Golf Club of Chicago ze stanu Illinois którzy dołączyli do propagatorów tego wspaniałego sportu w roku 2003 oraz najmłodszymi w szeregach golfowej polonii: Polonia Golf Club z Chicago i White Eagles Golf Club z Michigan oraz najmlodsi Polish Canadian Golf. Do tradycji przeszły już takie imprezy jak: Turniej o puchar US Polsat Television ktory w roku 2009 obchodzil swoj 10-ty jubileusz a wostatnich latach zostal zastapiony turniejem ZYWIEC Cup. Rowniez TV & Radio Kaleidoscope Open to niezapomniana historia, Penn Classic, NY Open czy Connecticut Open ( rozgrywany niegdys na wspanialym prywatnym obiekcie Yale University w New Haven ) czy tez tradycyjne i wieloletnie spotkania miedzyklubowe Polonia Rider Cup. Największa jednak chluba organizacji jest turniej Polonia Open by Zywiec na Florydzie który wyrobił sobie miano największego i najbardziej prestiżowego turnieju Polonijnego na Świecie z 18-to letnia juz tradycja i w randze Polonijnych Mistrzostw Swiata w Golfie. Do 2015 roku impreza ta odbywala sie pod patronatem Senatu RP a od 2016 roku pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiegio. Nie mozemy oczywiscie zapomniec ze stowarzyszenie PAGA jest jedna z niewielu a moze i jedyna organizacja sportowa poza granicami kraju ktora ma na swoim koncie specjalne wyroznienia od Polskiego Zwiazku Golfa , Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Senatu RP za szerzenie i propagowanie sportu wsrod polonii na Swiecie.

W ostatnich latach również współpraca miedzy PAGA a Polskim Związkiem Golfa (PZG) ktory obchodzi w tym roku 25 lecie i jest starszym bratem naszej organizacji bardzo się zacieśniła i ciągle przedstawiciele obu tych organizacji pracują nad dalszym jej poszerzaniem. Do tradycji przeszły również wyjazdy Amerykańskich Polonusów na turnieje do Polski. Turnieje takie jak Polonia Cup ( rozgrywany w Miedzyzdrojach w Amber Baltic Golf Club ktory obchodzil juz swoje 20-lecie), czy też Igrzyska Polonijne na ktorych to w roku 2009 w Toruniu zlotym medalista zostal czlonek PAGA z Michigan – Kazimierz Magda. Roznorodnosc pol w Polsce i bardzo duza ilosc turnieji ulatwia naszym graczom wziecie w nich udzialu od kwietnia do listopada. Z roku na rok nasza ojczysta ziemia wzbogaca sie o nowe, piekne pola golfowe klasy mistrzowskiej. W roku 2006 otwarly swoje progi nowe pola we Wroclawiu (TOYA Golf Club na ktorym rozgrywany jest turniej Europejski z cyklu Challenge Tour) i Czestochowie (Rosa Golf Club). Lista klubow powieksza sie w zaskakujacym tempie i w roku 2015 bylo ich juz w polsce ponad 50.

Z roku na rok przybywa w golfowym bractwie zapaleńców tego popularnego w dzisiejszych czasach, a dla Polaków i Polonusów ciągłe jeszcze nowego sportu. Wszyscy członkowie PAGA wraz z zarządem serdecznie zapraszają wszystkich do współpracy, wspólnej zabawy i wypoczynku, któremu zawsze przyświeca jakiś godny cel.

Z pozdrowieniami

Pawel Gasior
Prezes PAGA

 

 PAGA BYLAWS 05 15 2015.pdf

 

Nasi Sponsorzy i Partnerzy